AVASSOFT Logo Çözüm Ortağı olarak Kobi ve Kurumsal logo ürünlerinin SATIŞ-EĞİTİM ve PROFESYONEL DESTEK hizmetini vermekteyiz.Uzman yazılımcılarımız ve profesyonel saha ekibimiz ile sektörde isminden bahsettiren ve bununla gurur duyan bir firmayız.
Logo ürünleri Satış-Eğitim-Destek hizmetlerini dilerseniz aşağıdaki numaraları arayarak alabilirsiniz
Sabit Hat : 0850 303 7550 
GSM : 0507 759 8463

Form Ba-Bs ticari taraf olan faturalara dayanan bir beyanname olmasına rağmen muhasebe fişlerinden de veri alınarak beyanname oluşturulabilmektedir.Ancak ticari taraftan alınann beyannamede olduğu gibi detaylı hesaplama ve kontroller bulunmamaktadır.

Muhasebe kayıtları üzerinden Form Ba-Bs alınabilmesi için program tarafında yapılması gerekenler:

Hesap planında yer alan muhasebe hesapları içerisine beyanname ile ilgili alanlar eklenmiştir.Beyanname bilgileri bölümünde hesabın ait olduğu , beyannamede listelenecek cari hesabın ünvanı ve vergi kimlik numarası girilmektedir.

120 ve 320 gibi muhasebede cari hesaplara karşılık gelen hesapların her cari için alt hesap bazında açılması ve bilgilerin bu alandan girilmesi suretiyle yapı oluşturulmaya başlanacaktır.

Yine beyanname de kullanılacak olan hesapların belirtilmesi için "Form Ba ve Bs de kullanılabilir" checki işaretlenmelidir. Bu alanlar öndeğer olup muhasebe fişine hesap seçildiği durumda otomatik olarak gelmesini sağlamak amacıyla yartılmış olup istenirse hesap içerisinden girilmeden fiş girişi sırasında da doldurulabilir. 

"KDV Hesabıdır" checki ile de ilgili hesap kartının kdv hesabı olduğu belirtilmektedir.KDV hesabında mutlaka bu alan işaretlenmelidir. 
Kullanılan hesap planında yer alan muhasebe hesapları cari hesaplar ve kdv hesapları için bu şekilde düzenlendikten sonra muhasebe fişleri ile girişleri yapılabilir. 

Muhasebe fişleri içerisine Form Ba – Bs ile ilgili yeni alanlar eklenmiştir.Fatura No: Text bir alan olup ilgili mahsubun yada mahsup satırının karşılık geldiği fatura numarasının girildiği aladır.

CH Ünvanı: Default olarak hesap kartı içerisinde girilen bilgi doğrultusunda gelen bu alan edit edilebilir olup gerektiğinde değiştirile bilmektedir.

Vergi Kimlik No: Yine hesap kartında girilen öndeğer bilginin geldiği alan olup edit edilebilir yani istendiğinde değiştirilebilir.

Form BA ve BS de Kullanılacak: İlgili satırın formların hesaplamasında kullanılıp kullanılmayacağını ifade etmektedir.Hesap kartında işaretlenerek öndeğer olarak gelen bu veri ,check işaretinin kaldırılması durumunda ilgili satırın dikkate alınmadan hesaplamaların yapılması anlamına gelmektedir.

Burada önemli olan nokta mahsup fişi içerisinde cari hesaba ve kdv ye ait satırlarda "Form Ba ve Bs de kullanılacak " checkinin atılı olmasıdır.

Çünkü ilgili formlara gelecek veriler bu satırların bakiyelerinden ibarettir.Yani cari için mahsupta girilen kdv li tutardan ilgili kdv tutarı düşülerek hesaplamalar yapılmaktadır.

Formda listelenen belge sayısı, muhasebe fiş satırında cari hesap için girilen her satırın bir belge olduğu dikkate alınarak bulunmaktadır. 

Beyannamenin alınması sırasında veri al seçeneğinde gelen filtrelerde veri kaynağı muhaseb kayıtları seçilerek beyanname oluşturulur.


Önemli Uyarı !! 
Vergi kimlik numarası girilmemiş hesap kartlarına ait hareketler Form Ba – Bs de tek satır olarak listelenecek ve cari hesap ünvanı alanında ilk bulunan cari hesabın ünvan bilgisi yazılacaktır.